Sprečimo padove prilagođavanjem stambenog prostora
Sa starenjem se povećava rizik od padova i povređivanja. Sperčavanje padova i povreda kod starije populacije zahteva sveobuhvatan pristup koji se bavi prilagođavanjem životne sredine što će omogućiti osobi lakše kretanje i samostalnost u obavljanju kućnih poslova.
Potrebno je sprečiti saplitanje i padove nošenjem udobne obuće koja se ne kliza i ne spada sa nogu, skidanjem prostirki ili pričvršćivanjem istih za pod, ili postavljanem neklizajućih podloga.
Za osobu koja se kreće u kolicima neophodno je ukloniti pragove i druge prepreke između prostorija radi lakšeg i bezbednijeg kretanja.
Nameštaj rasporediti tako da obezbedi komfor i udobnost, u prostoji u kojoj osoba najviše boravi poželjno je da ima svoj kutak sa foteljom, stočićem, lampom policom za knjige, telefon i daljinski upravljač.
Krevet u spavaćoj sobi važno je da bude pristupačan naročito za osobe u kolicima i da ima na dohvat ruke stočić i lampu.
Hodnik kao i stan bi poželjno bilo da bude osvetljen nekim prigušenim osvetljenjem kako se osoba ne bi spotakla prilikom ustajanja i kretanja.
Prostirke u kupatilu treba ukloniti ili pričvrstiti za pod, ili staviti neklizajuće podloge. U kadu ili tuš kabini postaviti neklizajuću gumu i sedište za kadu. Za teže pokretne osobe pričvrstiti rukohvate pored kade i WC šolje, postaviti stolicu za kadu. Na WC šolju staviti adapter.
Postavljanjem rampe ili lifta za stepenice pomoći će starijim osobama da se bezbedno kreću u svojim domovima.
U sređivanju prostora neophodno je da učestvuje i osoba koja će ga koristitiu skladu sa svojim mogućnostima i sposobnpstima, a prema njenim potrebama.