Komunikacija predstvalja prenošenje poruke od izvora (pošiljaoca) do slušaoca.
Ključ uspešne komunikacije jeste proceniti opšti nivo funkcionisanja osobe.
Način komunikcije zavisiće od sposobnosti osobe da bude uključena u komuniciranje.
Potrebno je proceniti različite sposobnosti svake osobe pojedinačno: u smislu senzornih sposobnosti (vid, sluh); psihosocijalne potrebe; uskladiti komuniciranje sa trenutnim emotivnim stanjem osobe…
Za komunikaciju sa starim osobama ipak je najvažnije aktivno slušanje.
Starijima je bitno da se osećaju uvaženo, da se i njihov glas čuje, bitno im je da ispričaju svoju priču, a često je i proširuju, idu u detalje, što je neophodno razumeti i uvažiti i tu je ključ strpljenje. Potvrđivanje klimanjem glavom, mimikom lica, odnosno neverbalnim znacima – dajemo do znanja da osobu pažljivo slušamo i razumemo. Dopustiti osobi da završi započetu priču. Postavljati pitanja vezano za istu, što potvrđuje da smo je razumeli i saslušali.
Govor-način govora treba prilagoditi osobi-najbolje je govoriti glasnije (ukoliko osoba slabije čuje), sporo i razgovetno; takođe što manje koristiti reči pozajmljene iz stranih jezika, pre svega engleskog, koje danas mlađa populacija često koristi, ali moramo uzeti u obzir da je starijima to teže da prihvate odnosno razumeju.
Ukoliko je osoba depresivna, neraspoložena za komunikaciju i pasivna, bitno je podsticati je na uključivanje u komunikaciju, ne zapostavljati je ako je u razgovoru više osoba, takođe postavljati pitanja na koja treba dati opširniji odgovor kako bi se osetila uključenom. Uskladiti temu i način govora sa raspoloženjem osobe u tom trenutku.
ON-LINE KOMUNIKACIJA
Direktna komunikacija licem u lice otežana je i ograničena u situaciji pandemije virusa COVID 19, te je bitno pružiti pomoć i podršku starijima, i omogućiti im način, da ukoliko žive sami, nauče veštine savremene komunikacije on-line, kako bi se osetili povezano sa svojim najbližima i kako bi mogli da i na taj način podele bitne trenutke sa njima.
Ovde je bitna uloga gerontodomaćice koja može pomoći korisnicima usluge pomoć u kući da uspostave vezu na društvenim mrežama sa porodicom.